O kavárně

Něco o nás a jak to vlastně všechno začalo?

Všechno to začalo koncem roku 2016, kdy jsem se rozhodla změnit svůj život. Dala jsem výpověď v práci a za neskutečné podpory své rodiny, která mi stojí po boku od samého začátku, jsem se pustila do zjišťování informací, co všechno je a bude potřeba pro otevření takové kočičí kavárny.

Hledala jsem vhodné prostory, ale buď nevyhovovaly, nebo byly nájmy obrovsky vysoké. A pak to přišlo! Krásný malebný domeček přímo na náměstí v samém srdci města. Tak se stalo, že jsme 17.2.2017 podepsali smlouvu na dům č. 17 – že by osud? 😀

Otevření samozřejmě provázely komplikace, ale nakonec se nám povedlo vše zrealizovat a tak jsme 13.5.2017 konečně otevřeli. Původně jsme chtěli mít v kavárně kočiček pouze pět, ale znáte to – je tolik kočiček co potřebují zachránit. Tak jich tu aktuálně máme jedenáct. Dvě jsou Mainské mývalí – holčička Barunka a chlapeček Miky, Skotská klapouchá Nills a 8 zachráněných kočiček z ulice. Jak už tomu bývá i my jsme se stali takovým malým neoficiálním depozitem, který máme doma. Takže ještě ke kavárně se snažíme pomáhat kočkám bez domova, které to potřebují. Za posledních 6 let se nám podařilo pomoc okolo jednu stu kočičkám, snažíme se šířit osvětu o kastracích, pořádat charitativní bazárky a prodeje pro útulky a kastrační program Feliti. 

Fenomén kočičích kaváren

Fenomén kočičích kaváren se k nám dostal z Asie. První byla otevřena v roce 1998 na Tchaj-wanu. Legenda praví, že to majitel s kočkami zkusil, protože do jeho obyčejné kavárny chodilo málo hostů. Pořídil si několik koček jako atrakci – a zákazníci se jen hrnuli.

Kočičí inspirace se pak nadšeně chytili Japonci. V Japonsku slaví kočičí kavárny obrovský úspěch, především z důvodu malých bytů, které nejsou pro chov koček vhodné. Údaje z roku 2013 ukazují, že jen v samotném Tokiu bylo téměř 60 kočičích kaváren. Z Japonska se tato móda rozšířila dál do Singapuru, Thajska a následně i do Evropy, kde první kočičí podnik otevřeli ve Vídni v roce 2012. Úplně první kavárna tohoto typu v ČR byla otevřena v Karlových Varech, bohužel již nefunguje.

V současné době je v ČR asi 19 kočičích kaváren.

A co to vlastně kočičí kavárna je? Kočičí kavárna je kavárenské zařízení, které nabízí kromě klasického kavárenského zboží (káva, čaje, zákusky apod.) i něco navíc. A tím je příjemné a pohodlné prostředí v přítomnosti koček a možnost se s nimi za určitých předem daných podmínek a pravidel pomazlit.

Psychologové pobyt v přítomnosti kočky doporučují pro jeho relaxační účinky. Je známo, že kočky vyzařují velice silnou pozitivní energii a jsou schopné odebírat bolest a utrpení, navozovat duševní harmonii a pocit bezpečí. Ne nadarmo se kočky úspěšně využívají k takzvané felinoterapii, což je léčebný kontakt mezi člověkem a kočkou a je vhodný při léčbě různých somatických a psychických poruch a zátěží. Lidé se v jejich přítomnosti vnitřně uklidní a tak kočičí přítomnost odbourává z návštěvníků každodenní stres.